2006 - Järvamaa
Suveseikluse 1. päeva legendid

Koostasid Andre ja Tõnu

501 - Voorenõlval

Voorenõlval paiknev Rähkmäe jahiloss sobib nii nõupidamiste korraldamiseks kui rabavaikuse ja üksinduse nautimiseks. Kõrvalseisev vaatetorn sai just värskelt uue puitplatvormi.

Mitme püstlaua laiune on platvormipiirde üks külg?

502 - Endisaegne

Endisaegne metsavahikordon jääb kunagise Jakobsoni "Sakala tee" äärde. Põnev sisekujundus, maja ümber kasvavad võõramaised puuliigid ja jõeäärne lõkkeplats on teinud kohast omapärase turismimagneti.

Mis liiki puu on keset söögituba?

503 - Kivirahnul

Kivirahnul seisev raudrist kannab raskesti väljaloetavat kirja "... august 1939". Selle mälestusmärgi seos nimetatud kuupäevaga on läbi ühe hilisema ajaloosündmuse, milles ehk mitmed tänased seiklejadki ise osalised olid. Võhiku jaoks aga jääb kivi salapäraseks, kuna nii infotahvli teksti kui ka metallplaadid kivilt on mustad jõud minema tassinud.

Mitu poldiotsa kivilt minemaviidud plaate mälestab?

504 - Mõimekõrva

"Mõimekõrva mägi, mõni ütleb Memmekõrva. Keskajal oli see nõiajaht kangesti, siis lõigati ühel naisel kõrvad maha. Kui ma klutt olin, siis minust vanemad inimesed rääkisid. Omal ajal tembeldati inimesi nõidadeks. Praegu on seal laululava ja peoplats, seal tehakse jaanituld." Samuti seisab mäel väikese raudplaadiga kalmukivi.

Mis aastal sündis kadunuke?

505 - Fotol oleva torni

Fotol oleva torni esikülge on kasutatud ilmselt vaid kohalikele teadaoleva spordiala tarbeks. Teeme aga tiritamme ja loeme välja kooli nime, mis vähemalt kohanime järgi peaks asuma küll hoopis mujal kui selles asulas. Igatahes õppis selles koolis kunagi üks tuntud autosportlane, hilisem ärimees ja minister. Veel loeme kooli nime juurest välja kaks aastaarvu.

Kui suur on aastaarvude vahe?

506 - Asulas, kus kunagi

Asulas, kus kunagi oli Mäo haigla, on püstitatud massiivne mälestuskivi tähistamaks 39 punaväelase matmispaika.

Kes on kivile kirjutatud ridade autor?

507 - Põhjasõja

"Põhjasõja-aegsetele kaartidele on see mänd märgitud lipu asukohana. On näha, et selle männi ümbruses on tõelikult peetud lahinguid, sest tihti tuleb maa seest inimluid ja rauatükke. Juba vanast ajast on puul needus, et kes selle raiub, see sureb. Ükskord läinud mehed kõrtsis hooplema, et kes raiub selle männi. Veetud kihla viina peale. Hakanud siis üks sulane hommikul vara raiuma. Raiunud lõunani, hing jäänud kinni, raiunud veel mõne paugu ning ninast ja suust hakand veri jooksma. Jätnud siis töö pooleli ja heitnud pikali. Enne järgmist päevatõusu surnud mees. Laastud seisnud veel kaua ilma kõdunemata."

Mitu tähte on männi vastas üle tee oleva mälestuskivi teksti viiendal real?

508 - Aga sina valeta

"Aga sina valeta, siis usutakse" on tuttav fraas ühest Eesti mängufilmist. Selle filmi peategelase elumaja kohale on ehitatud puhkemaja, mille ülemisel korrusel on väike fotode väljapanek kunagiste filmivõtete teemal.

Mitu põrandalaua rida on ülakorrusel kahe trepi vahel?

509 - Selle masina

Selle masina parimad päevad möödusid kunagise "Estonia" kolhoosi põldudel.

Millist firmamärki traktor kannab?

510 - Linnaste

Linnaste mägi on kihelkonna kõige kõrgem tipp. Nii kõrge, et lausa Noa laev sellel seisma olla jäänud. Mäetipus on pronksist maakaart.

Mis numbrit kannab kohalik linnus?

511 - Peenikestest

Peenikestest roigastest aia taha on kolme põlvkonna töö viljana rajatud 7 ha talupark, kus kasvab haruldasi puid ja põõsaid, kokku üle 200 liigi. Siin on huvitavaid kiviseadeid, skulptuure, paesse raiutud tiik ja muid originaalseid aiakujunduslikke elemente. Pererahvalt on luba põnevat aeda külastada kuni 22-ni. Peale seda saab küll küsimusele vastuse, ent aia külastusest jääd ilma.

Mis on raiutud teeäärsele kivile värava vastas?

512 - Üks maakonna

Üks maakonna kaunimaid mõisahooneid valmis 1913. aastal. Mõisa peahoone on kavandatud silmapaistva luksuslikkuse ja kvaliteediga. Hoone on 1922. a. alates olnud kooli käsutuses ning heas seisundis. Ka 6,8 ha park, mida poolitab jõgi, on korras hoitud, kuid kahjuks on pärast jõe paisjärve allalaskmist kaduma läinud üks hurmavamaid arhitektuurivaateid Eestis. Mõisas sündis Tallinna-Viljandi raudteeliini mõtte algataja ja Türi Paberivabriku ehitamise eestvedaja Victor von Taube (1854-1914).

Mitu kongusninalist valvurit valvab hoone sissepääse?

513 - Sellest mõisast

Sellest mõisast pärit kergejõustiklane võitis Eestile olümpiahõbeda. Mõis on praegu kasutusel koolimajana.

Mitu astet on mõisataguse staadioni veeres asuval liumäel?

514 - Türi pastori

Türi pastori tütre Emmy Grohmanni algatusel ja juhtimisel toimus siin 1866. aasta maikuus üks Eesti esimesi laste laulupidusid.

Mitu punkti on punktiiris?

515 - Maailma erinevatest

Maailma erinevatest nurkadest kokku toodud kividest ehitatud püramiidi kolmest marmortahvlist keskmisel on tsiteeritud Kalevipoega, kes elaks ennemini kehva mehikese kombel, kui et sulguks võõra surve alla.

Jäädvustamise toetajate nimekirjas viimasena mainitud linn?

516 - Kivist hoone ehitati

Kivist hoone ehitati koolmeister Jüri Tammanni juhtimisel aastal 1900. Aastatel 1910-14 õppis selles majas eestlane, kellest sai 1930-35 Musta mere laevastiku rannakaitseülem, 1941-42 Balti laevastiku suurtükiväeülem, 1943-45 NSVL Sõjalaevastiku suurtükiväe ülemjuhataja ja 1945-46 NSVL Sõjalaevastiku peastaabi valitsuse ülem.

Mitmest lauajupist on kokku klopsitud korvpallilaud?

517 - Kiriku asemel oli

Kiriku asemel oli vanasti puukabel. Kell oli tõmmatud kahe puu vahele. 1931. a. kirikaeda püstitatud Vabadussõja monument taasavati 10. septembril 1989.

Martovi eesnimi?

518 - Kunagise tootmistegevusega

Kunagise tootmistegevusega seotud kohanime on esmakordselt mainitud valla revisjonikirjas 1832.aastal. Talundi nr. 166 peremeheks oli toona Mihkel Kuldkepp. Tema omapärase ettevõtmise kohta saame täpsemalt lugeda varikatuse all olevalt infotahvlilt.

Mis liiki puu kasvab varikatuse ees?

519 - Endise Vahamulla

Endise Vahamulla küla lähedal asus strateegilise tähtsusega sõjaväeobjekt, mille teenindavale üksusele mõeldud minilinnak näeb praegu välja kui tavaline mahajäetud sõdurite pesa. Kahe suure künka vahel asuva angaari katuselt turritaval torujupil on üks venekeelne teade.

Mis väljub torust?

520 - Väike-Vooremaal

Väike-Vooremaal on ligikaudu 50 hästi väljakujunenud mitmesuguse suuruse ja kujuga voort. Kui tavaliselt ei ulatu väikevoorte kõrgus üle 10 m, siis siin on selliseid üle 20, kusjuures 6 voore kõrgus ületab isegi 15 m. Kõrgeima voore (mille otsa autoga asja ei ole) läänepoolse naabervoore harjal seisab Erichi mälestuskivi.

Mis oli tema perekonnanimi?

521 - Koos Konstantin Pätsiga

Koos Konstantin Pätsiga riigivanemaks kandideerinud Vabadusristi I liigi I järgu kavalerile on paigaldatud mälestuskivi tema kodukohta.

Mis on kivisse raiutud ladinakeelse lause viimane sõna?

522 - Järvamaa suurima

Järvamaa suurima seda liiki puu tüves olev õõnsus mahutab mitu inimest.

Mis number on puu lähedal postil?

523 - Eduard Praks

Eduard Praks oli selle külakooli kauaaegne juhataja, uue koolihoone ja pargi rajamise eestvedaja. Õppinud on siin koolis mitmed tuntud inimesed, teiste seas ka Helmi Tohvelman. Koolipargis on vägivaldselt hukkunute mälestuskivi, millel põhjalik info iga isiku saatuse kohta. Millise lühendiga märgitakse:...?

... mobiliseeriti saksa sõjaväkke, vene vangilaager, hukkus Venemaal?

524 - Vasksarvede hüüd

Vasksarvede hüüd ja kuulda abikaja!
Kus näeb kahjutuld viib kiirelt me sõit.
Nüüd ülesse maast, meid nüüd sinna on vaja,
et ligimest päästa peab jääma meil võit!
Külastatav kuni kl 20-ni!

Millist marki uunikumi taga on jääkaru?

525 - Keset metsa

Keset metsa asuvasse kivisse on raiutud palju nimesid ja aastaarve. Esimene daatum kivil on 1850. Ei tähista neist ükski aastaarv sünniaastat ega tähista ka kivi neist kellegi sünnikohta, pole keegi neist siin elupäevi lõpetanud ega siia maetud.

Kes on Aare ja Maidu vahel?

526 - Kuna rajameister

Kuna rajameister on raudteehull, ei saa ka seiklejad veduritest niisama lihtsalt mööda :) Kui kerida ajaloos 50 aastat tagasi, võis see must, punavalgete ratastega vedur veel vabalt Tallinna ja Viljandi vahet kurseerida.

Mitu km/t oli veduri suurim kiirus?

527 - Jaan Krossi

Jaan Krossi "Kogutud teoste" üks köide sisaldab ajaloolist romaani Eesti kunagisest kohtuministrist. Küsitud isiku sünnikohta tähistab mälestuskivi.

Mis on kivil kolmanda rea esimene sõna?

528 - Argentiina Karika

Argentiina Karika - igavesti rändava auhinna pani 1903. aastal Buenos Aireses peetud MM-il vabapüssimatshi (3x 40 lasku 300 meetrilt) võitjameeskonnale välja Argentiina kaitseminister D. Pablo Richeri. Puhtast hõbedast karikas kujutab endast suurt okkalist karuohakaõit, mida hoiab kahte võidupärga kandev jumalanna Nike. Roheka marmoralusega karikas kaalub ligi 30 kg. 8. augustil 1937 läks Helsingis vabapüssi tulejoonele 9 võistkonda, keda oli seiramas ligi kümnetuhande pealine publik. Teadagi, et pöialt hoiti soomlastele, kes olid selle karika viimati Roomas võitnud. Kuid Eesti meeskond ei lasknul neil ootustel täituda. Ületades 38 silmaga endise maailmarekordi, olid eestlased sellele lisaks võitmatud ka kõigist asenditest laskmistes. Hõimurahvas soomlased jäid maha 33 silmaga ja shveitslased 45 silmaga. Esimest korda oli Eestile võidetud Argentiina karikas! Selle võiduga kaasnes auhinnana ka elus ilves, tänu kellele rajati Tallinna loomaaed ja kellest sai selle esimene asukas. Märkimist väärib, et meeskond kasutas Tallinna "Arsenali" tehases valmistatud relvi. Kodukootud välimusega Arsenali headus peitus rauasoonte väga puhtas lihvimises ning relvale sobitatud padrunites. (Isegi Moskva MM-il 1958 oli tulejoonel veel vanu Arsenali püsse.) Kaks aastat hiljem, 1939. aastal Luzernis püstitati uus maailmarekord 1800 silma ehk iga lask oli täpselt üheksas. See oli Soomele kuulunud rekordist 34 silmaga parem ja sellega oli Argentiina karikas teistkordselt meie! Eesti laskurkoondise ühe liikme, 12-kordse maailmameistri sünnitalu kohta tähistab mälestussammas.

Vastuse leiame vasaku õlaku kohalt.

529 - Salateaduste

Salateaduste ja alternatiivmeditsiini austajatele pole seda mõisa vaja pikemalt tutvustada. Asub see ju otse võimsa energeetilise anomaalia kohal, kus kõikidele surmatõbedele tõhusat abi võib leida. Kui pead vajalikuks, proovi ise järele, kui vaid energiaid valvava pererahvaga kaubad kokku saad. Kui aga kosmose vägi Sinu jaoks liiga äkiline tundub, mine otsi üles lähedase väikevoore harjal paiknev mõisnike matusekabeli sammastega vare.

Mis aastal külastas Mailis?

530 - 1957. aastal

1957. aastal sai siit alguse vabariigis suure populaarsuse võitnud noorte suvepäevade traditsioon.  39 neidu ja noormeest kuulasid  nelja päeva jooksul loenguid, tegid läbi tantsukursused, korraldasid võistlusi ja tantsuõhtuid. Mõisahoonelt, mille juures üritus aset leidis, leiame mälestustahvli.

Vastus on tahvli ees maas :)

531 - Pärn oli koolimaja

"Pärn on koolimaja tähiseks. Kolu parun ehitas sinna koolimaja, siit lapsed käisid koolis. Pärn oli seest tühi, poisid loopisid kive täis, nüüd ei ole nähagi, et tühi oleks."

Mis numbrit kannab pärn?

532 - Ükskord jõuluõhtul

"Ükskord jõuluõhtul sõitt Vanapagan ühes oma kolme pojaga mööda külasid ringi, et poegadele noorikuid leida. Ta kavatsend otsida ülesse need noored naised, kel polevat mahti minna pühakotta, küll aga jäänd ennast koju saunatama ja seda õhtut mõnusalt mööda saatma. Viimaks märgandki üht seasilma aknaorvast vilkumas. Sauna ümmer old paksu auru näha, tee peale kost lõbusaid hääli ja heledat naeru. Küllap ongi õige koht! Lõssi, Lassi ja Luuri – nii olid nende poegade nimed – hüpand saanist maha ning hiilind sauna otsa varju, et kuulata, kes seal sees. Kohe selgund, et saunas ongi kolm noort piigat, kes vadistand juttu oma kallitest kavaleridest ja mehelesaamisest, naernd ja kilgand ning pildund vett. Naerda sel ööl, kus kõik kuulavad kirikus jõulujutte ja laulavad hingestatult kiitust Jeesuslapsele? Just seesuguseid naisi need mehed vajasidki!

Luuril old ka üks must kõuts hõlma all, et teda kui abimeest vajadusel ära kasutada. Nüüd kostis kassi hale näugumine saunaliste kõrvu ja piigad otsustasid vaese loomakese pakase käest sooja lasta. Vaevalt aga oli kõuts sauna pääsenud, kui kohe turtsuma ja küünistama hakkas. Ehmunult tormasid piigad õue - ja otse kuraditele sülle. Küll naised võtsid kisada ja rabelesid kõigest väest vastu, kuid mis aitas selline punnimine tugevate mehehakatiste vastu. Kuu jäi vaid järele vaatama, kui Vanapagan oma saagiga kaugusse kihutas. Sel ööl oli tal õnne.
Aga külades manitsend emad ja isad oma lapsi, et jõuluõhtul kuulataks vagusi kodus ja kirikus piiblisõnu."
Külas, kus see muistne lugu aset leidis, seisab keskväljakul mälestuskivi ja roheliseks värvitud ader.

Mis on adra tootja nimi?

533 - Kui küla põlend

"Kui ... küla põlend, Tiits-ärra - see käis mööda mõisasi hirmu andmas - akand sõnna minema. Ta keerand tuule teisele, pool küla jäänd järele. Oli kuulda, et temal need sõnad old, et tuult keerata. Üks nihuke kunsi raamat old, kus need sõnad sees old." Tulest päästetud küla põllul lösutab roosa järskude külgede ja lameda laega graniitrahn, mida läbivad mitu rööpset 2-10 cm paksust pegmatiidisoont. Vastuse saab lugeda...

...vasaku õla poolt, kui ronida rahnule ja olla näoga veski suunas.

534 - Jüri Aarma

Jüri Aarma on kirjutanud: "Aga Tema nipid olid teised. Ei mingeid väänamisi ega kägistusi. Tellis klaverilt (seal taga istus naine nagu orkester — Viive Ernesaks) mingi helge müriaadi ja ütles: nüüd hakkate aeglaselt kõndima, hoiate sõrmede vahel kujuteldavat õit ja loitsite kuuldavalt: ma lähen ja laulan ja lill on mul peos, ma lähen ja laulan… Ja kõik läksid ja laulsid… ja oligi lill peos. Või sundis võimukal sammul, pea maha suunatult kordama: rahvus on leek, rahvus on leek…"

Mikk Mikiveri poolt Sajandi Suurkujuks nimetatud õpetaja sünnitalu juurest saame teada, mis tee jääb talust üle välja lõuna poole.

535 - Piki Pärnu jõe

Piki Pärnu jõe paremat kallast kulgeva tee ääres metsas asub välgulöögist purustatud massiivne hall graniitrahn pikkusega 6,4 m, laiusega 5,3 m, kõrgusega 2,3 m, ümbermõõduga 18,5 m.

Mis numbrit kannab betoonpost?

536 - Sarapuudega palistatud

Sarapuudega palistatud Hiiemägi on tänapäeval külapidude ja kokkutulekute paigaks. Kõrvalasuvas küünis peetakse kolm korda aastas küünipidusid eeskava ja pillimänguga. Hiiemäel asub ka kitsejälgedega ohvrikivi.

Mitu needipead on küüniukse tabalukul?

537 - Kaks muuseumi

Kaks muuseumi ühe, 15-kroonise piletiga! Pluss ports uusi legende ilusti küsijale :) Avatud 10:00-17:00. Mis kõnetraati tuleb vändata, kui on soov...?

sõita autol J-12?

538 - Selle rahvuse

Selle rahvuse esindajail on Türi lähiajaloos märkimisväärne roll. Linna Lokuta-poolses otsas asuv Heeringa järv on nime saanud järve rajamise eestvedaja, staazika maaparandaja järgi. Vanahärra on priske tervise juures ja käib iga aasta 4. märtsil oma rahvuskaaslase haual - siis nimelt on tolle nimepäev. Nimepäevadel aga on selle rahva kultuuris väga oluline roll.
Kõnealusel haual aga tasub täna käia meilgi. 18. oktoobril 1998 püstitati endise leitnandi, poeedi, muusika- ja laulumehe, rahvusseltsi auliikme hauale silmapaistev kahemeetrine tammerist. Risti õnnistas katoliku preester Javier Riera.

Mida on kujutatud risti tagaküljel?

539 - Euroopas ainulaadse

Euroopas ainulaadse, 1937. aastal ehitatud 196,6 meetrise ja vantidega toestamata raadiomasti eluiga jäi paraku üsna lühikeseks. Juba 1941. aastal lasid taganevad punaarmeelased selle puruks.

Mitu ümmarguse ristlõikega terasvarrast on masti raudbetoonist vundamendipostis? Idapoolse pealt on kõige parem lugeda.

540 - Sellel kirikul

Sellel kirikul lasub needus - kui seitse venda korraga kirikusse satuvad, vajub kirik maa alla. Kord läinud kuus venda kirikusse ja kirik vajunud neli jalga allapoole maapinda. See olnud inimestele hoiatuseks, sellest ajast peale valvatakse hoolega, et seitse venda kirikusse ei pääseks.

Kirikaias on palju iidseid haudu. Mis oli pastor Landeseni abikaasa eesnimi?

541 - Selle kirjamehe aabits

Selle kirjamehe aabits “ABD-raamat” ilmus 1883–1920 kokku 17 trükis. Ülipopulaarse kalendri trükiarv oli 1913. ja 1914. aastal 150 000. Ta oli ka üks esimesi Robinsoni-lugude tõlkijaid. Arvukad mõisnike ja pastorite pihta sihitud torked tõid kalendritegijale sagedasi ebameeldivusi. Ühe järjekordse kalendriprotsessi järel suri ta 1915. a. Peterburi vanglas.  Kalendrid ilmusid tema nime all aastani 1940.

Milline on 15. sõna kirjamehe hauaplaadil?

542 - Vabadussõjas

Vabadussõjas langenute mälestussammas on kivikuubil seisev obelisk. Kuubi ühel küljel on dramaatiline pronksreljeef, ülejäänud kolmel aga raidkiri.

Milline sõna on tammeokste kohal?

543 - Eelmise sajandi alguses

Eelmise sajandi alguses ehitatud hoonel võib märgata detaile erinevatest arhitektuuristiilidest, ehituseks ja renoveerimiseks on kasutatud kohati kummalisena tunduva koosluse ja otstarbega materjale.

Mis värvidega (ülalt alla, tühikuteta) on perrooni lõpus signaalmärk?

544 - 543 boonusküsimus

Boonusküsimus sama koha kohta, millest pajatab legend 543.

Mis täht oli vene ajal selle märgi keskel?

545 - Vassaare Metsakivi

Mis on kirjutatud kivile lähimale hoonenurgale?

546 - Mõisapreili

Mõisapreili oli kunagi endalt õnnetu armastuse pärast elu võtnud ja tema vaim jäänud kummitama endise mõisa praegu kasutusel olevates ruumides. Vaim ei tegevat kellelegi paha, käivat niisama majas ringi. Hiljuti hakkas maja kõrval kasvav mõisapreiliga ühevanune tammepuu hoonet ohustama ja see tuli maha võtta. Kohalikud elanikud otsustasid möödunud aastal 150-aastasest puust lasta teha mõisapreili skulptuur ja seeläbi nende hinged ühendada, et mõlemad rahu saaksid.

Kunstnikest abielupaar jäädvustas ka oma nimetähed ligi kahemeetrisele juurtega maas olevale mõisapreili kujule – millised?