2004 - Kagu-Eesti
Suveseikluse 2. päeva legendid

Koostasid Martti Kuldma ja Piret Kannike

2201

Kanjon on harva esinev maastikuvorm Eestis. Nagu Lõuna-Eestis tavaks on siin tegemist selle maastikuvormi parima näitega Eestis. Kui jätkata infotahvli juurest jalutuskäiku mööda Enni oja ülesvoolu siis läheb matkarada mahalangenud puu alt läbi.

Mis värvi on seda liiki elujõus puu koor?

2202

Selle saare nimi tuleneb feodalismiaegsest regulaarsest loonus- või rahamaksust, mida talupojad maksid maaomanikule mis vastupidi kümnisele ei sõltunud saagist, vaid oli talu suuruse kohaselt kindlaks määratud. Kasutati sellist maksustamist kümnise asemel kohtades, mis olid muust maailmast eraldatud. Ühtlasi on tegemist ka Eesti kõige lõunapoolsema saarega.

Mitmenda juulini on sellel saarel külastuskeeld?

2203

Eesti esimene proffesionaalne naishelilooja. Tema auks on nimetatud Tartus ka üks gümnaasium. Kui sa tead tema perekonnanime, siis leiad ka Eesti kõrgeimad liivakivipaljandid. Kui kõrge on paljand parkla juures? (m) Mis on Kõlgusniidu müüri vastas oleva niidu maaomaniku telefoninumbri 2 viimast kohta ?

Sellesse kraatrite rühma kuuluvad Põrguhaud, Sügavhaud ja Kuradihaud. Nende juurde pääsemiseks tuleb teil kõigepealt astuda üle Põrguvärava lävepaku. Mitu kuradikest on Sügavhaua juurde viiva raja ääres?

 • Selle jõe kaldal asuv piiskopikindlus ehitati 14. sajandil võitluseks Pihkva ja Novgorodiga. Linnus paiknes Leerimäenimelise künnise läänepoolsel otsal. Esialgu ehitati tornlinnus. Linnuse väljaehitamine kestis pikka aega. XV saj. II pooleks kujunes linnusest laagerkastelli tüüpi linnus võimsa suurtükitorniga linnuseedelapoolsel nurgal. Linnuse taha Võhandu jõe äärde rajati asula. Huvitaval kombel ei ole sellel alevil suurt midagi pistmist hiljem samasse kõrvale kerkinud asulaga. Paroolid leiad müürifragmendi vahelt.
 • Tegemist ühe kuuse erivormiga, nimelt lühterkuusega, mille võimas näide on toodud ka pildil. Asub see vaatamist väärt kuusk Misso vallas. Kui kaugel teest asub see puu? (m)
 • Kirikuaias olev ausammas on pühendatud ühes ka Eesti alasid hõlmanud sõjas hukkunutele. Vastuseks on selle sõja lõpuaasta kaks viimast numbrit.
 • See kõrts asub endise Riia-Pihkva kaubatee ääres. Kõrts oli ära märgitud juba 1695.aasta teedeatlases. Kõrts turustas kohaliku mõisa toodangut ja oli peatumis- ning ajaviitekoht. Kõrtsi tegevus hoogustus 19.saj teisel poolel seoses viinatööstuse arenguga. Kõrts taasavati toitlustus- ja meelelahutusasutusena 1990-ndate algul. Mitu astet on kõrtsi taga asuva linnuse varemetest algava matkaraja trepil?
 • Klaasitööstuse toorainet hakati siin tootma juba eelmisel sajandil. Tootmine jätkub ka tänapäeval, kuigi pisut teises vormis. Talveks saabuvad siia nahkhiired Eestist, Lätist ja Venemaalt Ida-Euroopa suurimasse talvitumispaika. Millele toetub ordurüütel?
 • Mis liiki puu alt on tehtud see pilt?
 • Siia rajatakse ühe tuntud Eesti lastekirjaniku vedamisel Eesti oma muinasjutuparki. Pargi lähedale jääb ka Eesti suurim tamm. Mis on mängumatkaraja parool? Vaata ka matkaraja lõpus lagendikul olevas hoones kännu alla.
 • Jääaeg on Eesti aladele kaasa lohistanud mitmeid suuri kive, see rahn aga on Võrumaa suurim. Põhja-Eesti rändrahnudega ta suuruse poolest võistelda ei suuda kuid vaatamist väärib ta aga ikkagi. Mis värvi on rändrahnul sammal ?
 • Kõige sobivamaks elupaigaks on talle avamaastikud, mis vahelduvad metsatukkadega. Lisaks sellele võib teda leida ka soodes ja rabades, kuid mitte kunagi suurtest metsamassiividest. See loom on põhiliselt üksikeluviisiga ja küllaltki paikne. Jahti peab ta peamiselt videvikus, kuid võib seda teha ka päise päeva ajal. Jälitamise korral on ta erakordselt ettevaatlik ja näitab üles üllatavaid oskusi ajajate eest põgenemisel ning jälgede segamisel. Meeltest on tal enam arenenud haistmine ja kuulmine. Jooksuajal ja erutusseisundis laseb rebane kuuldavale katkendliku haukumise, mis kõlab nagu klähvimine. Kui sa tead millisest loomast on jutt, siis leiad ka selle allika. Samas lähedal asuvad ka mitmed taevaliku tekkega kraatrid. Vastuse saad, kui jagad allikani viival trepi astmete arvu kahega.
 • Kui ilm on hea siis jätavad fanaatikud üle Eesti oma maised tegemised kõrvale ja sõidavad Lõuna-Eestisse kokku sest siin on DOSAAFi ajast kõige paremini säilinud tehniline baas selle ala harrastamiseks. "Hea ilm" ei tähenda sugugi mitte poolemeetrist lumekihti või sooja järvevett. Oluline on hoopis see, et taevas oleksid õiget sorti pilved. Kui huvi on ja klubi ülemaga tingimustes kokkuleppele saad siis ootab sind lend. Mis on klubi lipumastis?
 • See mõis on oma nime saanud Poola parun Rogosinsky järgi. Praegu asuvad mõisahoones muuseum ja algkool. Mitu pingirida on mõisa pargis oleva laululava ees?
 • Sellest järvistust lääne poole jäävad jõed viivad oma veed Pärnu lahte, ida poole jäävad aga Peipsi kaudu Soome lahte. Juba seitsmendat aastat toimuva paadiralli võistluskeskus asub samuti selle järvistu kallastel. Millist renti küsib vesijalgratta renti järvistu kõige sügavama järve kaldal olev söögituba? (kr/minut)
 • Eestimaal on üks maanurk, kuhu pääseb maanteed mööda sõites ainult üle Venemaa. Mis värvi on sellesse maanurka jääva piiripunkti valveputka triibud? Mitu korda ületasid piiri selleks, et piiripunkti jõuda?
 • Seto kultuuri tutvustav muuseum avas uksed eelmise sajandi viimastel aastatel. Talukompleksis on võimalik tutvuda sepi- ja savikojaga, õppida käsitööd ja võtta talutöö tunde. Sellel muuseumil on ka filiaal, mis asub Saatses. Mis loomad elavad selles talumuuseumis?
 • See 3 aastat tagasi avatud teelõik võimaldab kahe naaberküla vahelist teepikkust vähendada ca 35 kilomeetri võrra. Enne kasutuses olnud tee jääb aga nüüdseks teisele poole piiri. Sellel teelõigul on ka huvitav teede ristumine, kus kolmel tasandil kohtuvad raudtee, autotee ja oja. Mitmes kanalis jookseb vesi tee all? Milline number paistab kilomeetripostil, kui silla peal olles suunate pilgu läände?
 • Veski ehitati eelmise sajandi lõpul omaaegse Vastseliina lossile kuulunud katoliku kiriku varemetele. Kirik tegeles orduajal peamiselt pärlite püügiga. Veskist lõuna suunas, tee ääres asub Pärlijõe liivakivipaljand, millesse endisel ajal ümbruskonna perenaised on puuanumate ja põrandate pesemiseks valget liiva võttes uuristanud koopad. Paljandi tipul asub väike tantsuplats kus noored omal ajal lõbutsemas käisid. Mis aastal jäädvustasid oma nimed koopaseinale Valmar ja Kati?
 • Pärlijõe kaldal kasvab hiigellehis. Lehise ees on endine härrastemaja, kus praegu asub raamatukogu, sidejaoskond. Naabruses on säilinud hobupostijaam. Veel 15 aastat tagasi asus samas lähistel venelaste raketibaas. Mitmendal juunil on püstitatud härrastemaja vastas olev mälestusmärk?
 • Leia Eesti kõige jämedam puu, mis kujutatud ka ühel rahatähel. Millises ilmakaares vaatas kunstnik seda puud kujutades?
 • Selle pildil on kaader multifilmist, mille autorilt on ilmunud raamat ühest koer poisist. Raamatus ei jäänud poisi vanematel palju muud üle kui ta kasvatuslikul eesmärgil rongiga onu juurde külla saata. Kui sa tead mis oli selle koha nimi kus onu elas, siis tead ka millisest Lõuna-Eesti paigast me räägime. Nüüd lisas sellele kohanimele eesliide Vana ja leia selle asula lähistelt devonpaljandiga allikad. Mis värvi on koobaste juurest paistev koerakuut?
 • Poola allikate järele on see kirik pühendatud Rooma märterpaavstile (püha Urbanus) aastatel 222-230, kelle mälestuspäev on 25.mai. Kuna kiriku ehitamise aega pole teada, võib arvata, et kirikut on ehitama hakatud mõne samanimelise paavsti ajal. Kirik on oma stiililt basiilika, mis on omane linna peakirikule, maakirikuna on aga Eestis ainulaadne. Arvatakse, et kiriku ehitamisel on eeskujuks olnud Riia Toomkirik. See Kirik on vanim säilinud ehitus Võrumaal. Mis oli selle kiriku köstrikooli rajaja eesnimi?
 • Veel mõned aastad tagasi töötas see vesiveski jahuveskina, praegused omanikud on võtnud plaani käivitada hetkel jõude seisvas veskis aga hoopis elektritootmise. Asub Lõuna-Eesti suurimast saeveskist mõned kilomeetrid läänepool Võhandu jõe ääres. Mis märk on veskitammi sillal?
 • Esimene kirik asus linnuses, peale Põhjasõda 1769. aastal ehitati aga uus kivist kirik 10 km eemale. Saksa koguduse matmiskohana rajati 1772. aastal kiriku lähedusse nn saksa surnuaed ja ehitati kabel. Mida kujutab kirikutorni otsas asuv kuju?
 • Joonisel on kujutatud ühte hüdromehhaanilist seadet. Samal põhimõttel töötava pumba ehitas kohalik talumees oma talu juurde 1939 aastal. Siiamaani töös olev pump asub Ööbiku orus. Milline on toodud seadme läheduses oleva elektrijaama maksimumvõimsus? (kW)
 • Setomaal on igal külakogukonnal oma traditsiooniline pühakoda kus küla kõige vanem mees, pereisa või külavanem pidas pühadel, mõnikord pühapäeval ning erilistel sündmustel tunniteenistusi. Need kojad asusid küla keskel tee ääres ja oli avatud kõigile. Millises ilmakaares vaatab selle pühakoja uks?
 • Eesti suurima suhtelise kõrgusega looduslik mägi. Liikudes sellest tipust lõunasse, jõuate ühe teise tuntud mäeni. Selle mäe tippu ronides jääb teele muusikainstrumenti mängiv puukuju. Millise instrumendiga on tegemist?
 • Muistse legendi järgi on sellel veel imejõud. Pühade allikate ääres itkenud maaema Maarja kaasa kaotuse kurbust. Puhta armastuse pisarad lisasid väge maa sügavusest kerkivale veele. Seda vett on võimalik ka otse kraanist mekkida. Millise soolasusega on parempoolsest kraanist tulev vesi? (g/l)
 • Mitmest segmendist on kokku pandud see kuppel?